پایگاه خبری 2000 یک موتور جستجوگر اینترنتی است و هیچ دخالت انسانی در دریافت و چینش اخبار وجود ندارد.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: عصر آقای روحانی آمد. توضیحاتی درمورد بیانیه کمیسیون تحقیق درمورد کوی دانشگاه داد. اخیرا اعتراض های زیادی متوجه آن بیانیه می شود.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: شب میهمان رهبری بودم. از ملاقات و ملاطفت با گروه‌های چپ و راست، تعریف کردند. درباره احتمال نامزدی من برای مجلس، صحبت شدکه چپی‌ها ترسیده‌اند و ایشان هم نظرشان، مثل من است که تا ضرورت پیدا نکند، لازم نیست شرکت کنم، ولی اگر جلوگیری از انحراف مجلس، منوط به حضور من باشد و ضرورت پیش آید؛ مثل اینکه مقدمه‌چینی است که بعداً گفته شود، حالا ضرورت پیش‌آمده.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: عصر آقای [سید ابراهیم]رییسی، رییس [سازمان]بازرسی‌کل‌کشور آمد؛ اخیراً حکم ادامه کار گرفته است. از بیانیه کمیته تحقیق شورای عالی امنیت ملی [در مورد حوادث کوی دانشگاه]، اظهار ناراحتی‌کرد و گفت، فعالیت‌شان به تأیید اعضا [ی‌کمیته]نرسیده و خود عباد [= علی ربیعی]، با دستور آقای خاتمی، [رییس‌جمهور]، این مضامین را آورده و یک‌طرفه است؛ مقصران اصلی که شروع کننده بوده‌اند، محکوم نشده‌اند، ولی نیروی انتظامی و [انصار]حزب‌الله، محکوم شده‌اند. ایشان هم از ادامه وضع موجود و به خصوص انتخابات مجلس، اظهار نگرانی نمود و راه چاره را منحصر به فعال شدن من می‌داند.

یادداشت‌های علم: امروز هم بیش از ۱۶ ساعت کار کرده ام، ولی جای تعجب است که خسته نیستم. فکر می کنم علت این باشد که ناهار را توانستم با دوستم بخورم. یک ساعت بی خبری خیلی قیمت دارد.

خاطرات حسن روحانی: . این روزها در همه ی شهرها، کم وبیش درگیری هایی وجود دارد که این گونه درگیری ها در شرایط فعلی کشور عادی است و جای تعجبی ندارد. به دانشگاه سری زدم و به اساتید متذکر شدم که ممکن است چند ماهی به ایران بروم و سپس برگردم. ظاهرا از این نظر مشکلی وجود ندارد. می توانم چند ماه دیگر و یا سال دیگر برای ادامه ی تحصیل به اینجا برگردم.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: سردار [قاسم] سلیمانی، فرمانده نیروی قدس آمد. در مورد نامه‌ای که فرماندهان سپاه، چند هفته پیش به آقای [سیدمحمد] خاتمی، [رییس‌جمهور] نوشتند و سروصدای زیادی به پا کرد، توضیحی داد. گفت، تصمیم همه بوده، ولی به قلم خود او نوشته شده و هدف سیاسی نداشته‌اند و قبل از نوشتن، از آقای خاتمی وقت خواسته‌اند که تذکرات را خصوصی بگویند؛ چون وقت نداده، نوشته‌اند. گفت، فردی با اهداف جناحی،آن را به روزنامه جوان داده که مورد اعتراض و شکایت فرماندهان است.

خاطرات هاشمی رفسنجانی:. آقای [محسن]نوربخش، [رییس بانک مرکزی]گفت، برای استفاده از فرصت، استعفای خود را به وزیر اقتصاد داده است که اگر در بانک مرکزی نباشد، بتواند نامزد نمایندگی مجلس شود، ولی بناست که در بانک بماند. از او خواسته‌اند که بعضی از معاونانش را عوض‌کند و او هیچ شرطی را نپذیرفته است.

یادداشت‌های علم: سفیر انگلیس دیدنم آمد اوامر شاهنشاه را نسبت به خلیج و نفت برای او تشریح کردم. همه را تصدیق کرد. پیش از ظهر دو ساعت شرفیاب شدم. عصری چهار ساعت تمرین طول کشید. عکاس‌ها عکس‌های بسیار خوب از شاهنشاه با شهبانو با تاج گرفتند. همچنین از ولیعهد که ماشاءالله مثل بزرگ‌ها عمل می‌کند.

خاطرات حسن روحانی:. حدود ساعت هفت بعدازظهر به پاریس و ساعت هشت بعدازظهر به نوفل لوشاتو رسیدم. همه آماده‌ی حرکت بودند. احمد آقا را پیدا کردم و گفتم: من هم با شما عازم خواهم بود. گفت: لیست اسامی دست آقای عراقی است. آقای عراقی را پیدا کردم که آماده‌ی حرکت بود. گفتم: اسم من را هم در لیست بنویسد. گفت: لیست اسامی بسته شده و دست بنی صدر است و او هم به فرودگاه رفته است! خیلی ناراحت شدم.

باستانشناسان روز یکشنبه ۱۸ سپتامبر در اسرائیل موفق به شکف یک آرامگاه حجره‌ای دست نخورده شدند که قدمت آن به زمان رامسس دوم، فرعون مصر باز می‌گردد. دیوید گلمن، یکی از مقام‌های کشف آثار باستانی اسرائیل می‌گوید که این غار مملو از ده‌ها کوزه سفالی و مصنوعات برنزی را به طور تصادفی در ساحل شلوغ پارک ملی پالماهیم پیدا کردند. یک حفر کننده مکانیکی در هنگام عملیات به سقف سازه این آرامگاه برخورد کرد و باستان شناسان توانستند با استفاده از نردبانی به داخل غار مربعی شکل ساخته دست بشر بروند. به گفته این مقام فضای اتاق کشف شده به گونه‌ای بود که گویا در زمان منجمد شده است.

یادداشت‌های علم: امروز تمام، صحبت اعراب و خلیج و صحبت‌هایی که باید با وزیر انگلیس که می‌آید و آمریکایی‌ها که خواهند آمد، اقداماتی که در مورد خلیج فارس باید بشود، بود. مقداری هم صحبت از نفت.

خاطرات حسن روحانی: یکی از مباحث مهم این است که امام وقتی وارد ایران شدند، به کجا بروند. مجاهدین خلق خیلی تلاش می‌کنند که امام به منزل رضایی‌ها وارد شود. در اینجا هم عده‌ای تلاش می‌کنند که چنین شود. آقای مطهری خیلی نگران این مسئله است. چند بار برای این مسئله تماس گرفته است. در نهایت تصمیم بر این شده است که امام مستقیما به بهشت زهرا بروند و بعد از آن هم در منزل کسی مستقر نشوند.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: به منزل آقای عباس ملکی، برای دیدار آیت‌الله [محمد] فاضل لنکرانی رفتم. از مشهد برگشته و بیمار است؛ از لحاظ قلب، قند و چشم. ازکتاب تفسیر راهنمای من تمجیدکردند و برخی به خاطر دخالت زیاد در مدرسه و کارهای بیت امام صادق(ع) گله داشتند و نیز از وزارت ارشاد انتقاد نمودند و از من خواستند که به آقای [سیدمحمد] خاتمی بگویم، [آقای عطاءالله مهاجرانی]، وزیر ارشاد را هدایت نمایند.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: با مطالعه [کتاب]جواهر و متون قدیمی فقه و در روایات و وسائل‌الشیعه، به خاطر کمک به آستان‌قدس [رضوی]، جهت حل مشکل دو مدرسه کوچک قدیمی - پریزاد و دودرب- که در محاصره رواق‌ها قرارگرفته و از حیز انتفاع افتاده و خالی و بی‌فایده‌اند و مزاحمت هم دارند و هدف واقفان هم تأمین نمی‌شود. به نظرم از لحاظ فقهی، مانعی برای تبدیل به احسن نیست، اما ملاحظات دیگری در کار است. شب هم مناظره آقایان [محمدتقی]مصباح [یزدی]و [محمدجواد]حجتی‌کرمانی را [از سیمای جمهوری اسلامی در مورد مبحث تساهل یا خشونت در اسلام]گوش دادم؛ کار جالبی نیست.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: تاشب در دفتركار كـردم. آقای خاتمی،رييس جمهـور، امروز برنامه ينج ساله سوم را به مجلس برد، ولى اكثر ناظران داخلى و خارجى، اظهارنظركردند كه با وضع موجود دردولت، امكان اجراى آن نيست. آقـاى محسن رضايى، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظـام آمـد و گفت، آقاى حسن حبيى و دوستانش، افكارسنجى كرده اند وشما بيشترين امتياز را آورده ايد.

به دنبال انتشار تصاویر و خبر پارگی یکی از تابلوهای نقاشی کمال‌الملک که در کاخ گلستان نگهداری می‌شود، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که این تابلو مورد بررسی فنی و آسیب‌شناسی دقیق قرار می‌گیرد.

یک فعال میراث‌فرهنگی از وجود پارگی در یکی از تابلوهای کمال‌الملک در کاخ گلستان خبر داد و گفت: گفته می‌شود پارگی با میخ ایجاد شده است. وی افزود: چطور مسئولان آنجا متوجه این پارگی در این تابلو نشدند و خانمی که یکی از مسئولان آنجا بود با تعجب گفت شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده!!!!

خاطرات حسن روحانی: در لحظات آخر ملاقات، آقای اشراقی درب اتاق را باز کرد و سپس یک نفر وارد آنا شد، نگاه کردم دیدم آقای شجونی است. آقای شجونی فریاد زدند: امام سلام! من شجونی هستم، آقا قربانتان بروم! و خودش را انداخت روی دست امام و دست امام را بوسید. امام از نحوه ی ورود و کلمات ایشان کمی خنده اش گرفته بود و لبخندی زدند.

خاطرات هاشمی رفسنجانی: عصر امروز، بمبی در فلکه آب مشهد منفجر شده، سه نفر شهید و جمعی مجروح شده‌اند. در جنوب روسیه، بمب دیگری منفجر شده که ۲۰ کشته و ده‌ها مجروح داشته‌اند. در رسانه‌ها، بحث تبادل پیام بین رؤسای جمهور آمریکا و ایران داغ است؛ خبر یک ماه پیش است.

یادداشت‌های علم: عرض کردم، اردشیر زاهدی، وزیر خارجه، از سفر آمریکا برگشته (برای سازمان ملل رفته بود)، خیلی روحیه خرابی دارد، چون فکر می کند مورد مرحمت نیست. فرمودند، پسر خوبی ست، دوستش دارم، او هم مرا دوست دارد، به جای خود محفوظ، ولی شخص احمقی ست. از او بپرسید چرا به هیئت دولت حاضر نمی شود؟ چرا بی جهت به مردم فحش می دهد؟ این فخر فروشی ها برای این است که نه سواد داری و نه فهم.

  • صفحه 1